Nasze publikacje

 

Newsletter

Sonda

Kalendarz

Dzisiaj jest: Wtorek, 20 Marca 2018

PN WT ŚR CZ PT SO NI
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Aktualności

Wspólna deklaracja współpracy biznesu Polski i Ukrainy

19-05-2017

Udział Ukrainy w polskiej wymianie handlowej wynosi ok. 1,5 proc. i jest 18 razy mniejszy niż udział Niemiec. Kijów jest naszym 16 partnerem handlowym, a powinien być w pierwszej trójce . Kuleją wzajemne inwestycje - powiedział Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, w czasie VI Dnia Ukraińskiego Biznesu, którego współorganizatorem była Konfederacja Lewiatan. Polscy pracodawcy podpisali deklarację współpracy ze Zrzeszeniem Ukraińskiego Biznesu w Polsce.

W czasie konferencji zastanawiano się, co zrobić, żeby lepiej wykorzystać ogromny potencjał wymiany handlowej między naszymi krajami. Wiceminister Jerzy Kwieciński podkreślił, że pomoże w tym układ stowarzyszeniowy między Ukrainą i Unią Europejską. Jeszcze na początku lat 90-tych trzy czwarte polskiej wymiany handlowej trafiało na Wschód. Właśnie dzięki umowie stowarzyszeniowej z UE powoli zaczęliśmy wchodzić na rynek unijny. Teraz już ok. 80 proc. naszego eksportu trafia na Zachód. Podobnie może być w przypadku Ukrainy.

W 2016 roku wymiana handlowa między Polską i Ukrainą, po okresie stagnacji, wzrosła o 16 proc. W pierwszym kwartale br. wzrost ten sięgnął już 39 proc., co dobrze wróży na przyszłość. W dalszym ciągu na niskim poziomie są wzajemne inwestycje, chociaż w ostatnim czasie powoli wzrastają. Nie sprzyja im nadal wysokie ryzyko polityczne na Ukrainie.

Mykhailo Titarczuk, wiceminister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy zapewniał, że rząd ukraiński robi wszystko, żeby zachęcić firmy do inwestycji. Niedługo będzie przyjęta ustawa, która ułatwi inwestycje zagraniczne. - Państwo nie chce przeszkadzać biznesowi. Rozwój gospodarczy jest priorytetem rządu - powiedział wiceminister.

Piotr Ciarkowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie do największych barier, które utrudniają prowadzenie biznesu i inwestowanie w tym kraju zaliczył: źle funkcjonujące sądownictwo, korupcję, ustawiane przetargi publiczne i „zatkaną" granicę polsko-ukraińską.

W czasie konferencji, Konfederacja Lewiatan i Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce, podpisali deklarację współpracy. Lech Pilawski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan zapewnił, że polscy przedsiębiorcy nie tylko chcą eksportować swoje produkty na Ukrainę, ale również inwestować. Postrzegają ten kraj jako ogromny rynek, z wielkim potencjałem na przyszłość.

- Dla polskich firm bardzo istotne są informacje o tym jak funkcjonuje biznes na Ukrainie, jakie są ułatwienia dla inwestorów, jak ograniczyć ryzyko. Nasz biznes bardzo chętnie podzieli się doświadczeniami z przedsiębiorcami ukraińskimi, np. dotyczącymi ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wspieraniu innowacji, czy też współpracy z Brukselą - powiedział Lech Pilawski.

W czasie forum gospodarczego, w trakcie kilku paneli, dyskutowano m.in. o ukraińskiej infrastrukturze transportu i logistyki, reformach w tym kraju, atrakcyjności Ukrainy przez pryzmat regionów, o różnych sektorach gospodarki interesujących dla inwestorów.

Gośćmi konferencji byli też. m.in.: Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, Nadija Kaznaczeyeva, wiceminister infrastruktury Ukrainy, Yaroslav Romanchuk, prezes Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce, Maciej Wroński, prezes zarządu Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Organizatorem Dnia Ukraińskiego Biznesu byli Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce i EUCON Międzynarodowe Centrum Prawnicze. Współorganizatorem była Konfederacja Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan